Liga žákyň? Liga žákyň!!!

  • Pavel Plzák
  • Zobrazeno: 2641

 

Koncept dlouhodobé mistrovské soutěže žákyň, v poměrně nedávné minulosti zažitý pod názvem Liga žákyň, některými nostalgicky vzpomínaný, jinými zatracovaný, se dožívá svého vzkříšení. Tato myšlenka už nějakou dobu zrála, ale katalyzátorem její realizace se staly zmatky a nesrovnalosti při podzimním startu Českého poháru. Mimochodem, víte, kolik členů má takzvaná "moravská osmička"? No přece devět. Ale vážně, ukázalo se, že prolínání mistrovské (MČR coby pokračování KP) a nemistrovské (ČP) soutěže není to pravé ořechové a jako unikát v jiných kategoriích nevídaný nevyhovuje především odlišnostmi vstupních parametrů pro jednotlivé účastníky. Základním stimulem ale je potřeba zajištění dostatečného počtu kvalitních zápasů pro špičku žákovských družstev, které jim při vší úctě drtivá většina krajských přeborů nedá.

Na Bělehrad!

  • Pavel Plzák
  • Zobrazeno: 2340

foto1Slovo dalo slovo, pár věcí jsem přeorganizoval a tak jsem poslední zářijové úterý po tréninku spáchal rychlou hygienu, sbalil pár svršků, foťák, pas a českou vlajku a vyrazil do Brna. Tam jsem přesedl k Aleši Novákovi do zánovního superbu s reklamními nápisy k nedávno ukončenému ME mužů a krátce před půlnocí jsme po trase Bratislava, Budapešť, Bělehrad vyrazili podpořit náš ženský tým ve vyřazovacích bojích na evropském šampionátu.

Za volantem jsme se vystřídali a tak nám cesta pěkně ubíhala. Bodejť by ne, jeli jsme v podstatě po celou dobu po dálnici a tu mají jak na vždy chudším Slovensku, tak v bankrotem ohroženém Maďarsku a dokonce i v lehce zaostalejším Srbsku v daleko lepším stavu než u nás. Na maďarsko-srbských hranicích jsme si připomněli stav před Schengenem a vězte, že pohled na nešťastníka, který měl všechny věci venku z auta a sledoval, jak mu celníci s nádobíčkem lustrují a demontují interiér, byl tristní. Naštěstí jsme působili sympaticky a byli jsme vpuštěni mimo prostor EU s bumážkou a bez velkých prostojů. Projeli jsme nekonečnou rovinou (kam se hrabe Haná) a dorazili do srbské metropole. Díky Alešovo dokonalým technickým prostředkům a skvělým navigačním schopnostem jsme bez potíží našli jak hlavní cíl cesty – halu Pionýr, tak posléze i malý hotýlek na periférii na druhém břehu Dunaje, což v místních podmínkách znamená přejezd přes kilometrový most. Dunaj je tady opravdu násobně širší než jsme zvyklí u našich velkých řek.

Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!

  • Pavel Plzák
  • Zobrazeno: 2155

ViktorkaPřed pár týdny tyhle záběry obletěly naši malou republiku, vykukovaly na nás z televize, novin, monitorů, asi nikdo si nemohl nevšimnout, že plzeňská parta kolem Pavlů Horvátha a Vrby dotáhla svoji spanilou jízdu nejvyšší českou fotbalovou soutěží do vítězného cíle. Všimnout si museli i nesportovci a zapřisáhlí antifotbalisté.

 

Je to dobře, protože se rozvlnily stojaté vody zatuchlého českého fotbalového rybníku. I proto, že Viktorka historicky první titul neuhrála žádným zanďourem, ale na české poměry slušnou útočnou hrou, přitáhla diváky a taky nastřílela těžce nejvíc gólů v soutěži. I přesto, že v Plzni nemá fotbal takovou tradici jako hokej, že tady nestojí žádný klasický fotbalový stánek. Navíc v roce stého výročí založení klubu to mělo i lehký nádech amerického filmu.

Tak už melte, je na čase!

  • Pavel Plzák
  • Zobrazeno: 2512

MlynPřed chvílí jsem přišel příjemně vyladěný z koncertu Spirituálů, tentokrát nečekaně opravdu v počtu kvintetu, a už opět myslím na volejbal a bohužel zase na ty neduhy, které mne řádně štvou už několik dní. Tichotovci k závěru hráli Mlýnský kámen a ten je pochopitelně velmi inspirativní. Před dvěma měsíci byly k veřejnému připomínkování předloženy návrhy nových volejbalových řádů a směrnic, v souvislosti s nimiž jsme se s Petrem Judou snažili vyburcovat odbornou volejbalovou veřejnost k aktivnímu přístupu k celému procesu (mj. článkem „Ochlazuje se“, který už ale v archivu nenajdete, nějak se ztratil při transformaci webu). Kolik z nás se do připomínkování zapojilo nevím, ale údajně zaslaných podnětů nebylo málo. Po jejich zapracování jsou už konečné verze návrhů připraveny ke schválení Výborem ČVS dne 22.5., tj. příští sobotu. Když letmo do těchto konečných verzí nahlédneme, zjistíme, že zapracovány byly především opravy překlepů a jiných formálních nedostatků, skutečné změny jsou spíše kosmetického charakteru.

Sláva vítězům, čest poraženým!

  • Pavel Plzák
  • Zobrazeno: 1862

Tak už máme dohráno, alespoň v dívčích mládežnických ligách a extraligách. Zbývají ještě baráže o 1.ligy (kluci ještě budou bojovat o juniorské medaile), ale rozhodující boje je možné již rekapitulovat. Navíc v dívčích extraligách to byla zlomová a náročná snižovací sezóna, po které se počet zúčastněných družstev ustálí na 12-ti v každé kategorii. V kadetkách se nečekaným a překvapivým mistrem stalo družstvo VK Madeta České Budějovice vedené Pepíkem Lundákem s protřelým matadorem Honzou Vobrem v pozadí. Družstvo, jehož výkon nenápadně stoupal celou sezónu, aby vygradoval v závěrečném domácím turnaji! Záviděníhodné! Měli jsme tu čest s ním sehrát 20 setů ve čtyřech vzájemných zápasech, vyhráli jsme jen jednou. Stříbro si zasloužil brněnský mančaft Zdeno Janouška, tentokrát pod názvem SG Ludvíka Daňka Brno, a bronz pro mne nečekaně vybojovaly hráčky TJ Mittal Ostrava trenéra Radka Brzobohatého, jednoho z uchazečů o vedení Lvíčat r.96. Nečekaně proto, že mne překvapilo, že nabité družstvo Olympu tentokrát při medailovém výlovu vyšlo naprázdno. Páté místo v malém finále vybojovaly kadetky SK Španielka Řepy, a to o pouhé 2 míče před VK Modřanská Prostějov.