Evropská liga na vlastní oči, zn. hledáme frontmany, kteří nemyslí na své blondýnky!

 • Published in Luboš Bednář
 • Hits: 1289

Před pěti lety v červnu 2007 proběhly na Městské hale v Jablonci nad Nisou zápasy Evropské ligy proti Turecku a Slovinsku. Tým tehdy vedl staronový trenér Zdeněk Haník. Na průběh obou zápasů jsem reagoval článkem o hledání frontmana, který nemyslí na svou blondýnku. Letošní dostaveníčko v EL mělo turnajový charakter a komplikaci v podobě boje na dvou volejbalových frontách, ale posuďte sami, co se změnilo?

Nebylo trenérovi Lickovi  co závidět. Tým bez „bosse„ může občas překvapit, ale to je vše. Pokud někdo rozhoduje o vítězstvích  a prohrách v kolektivních sportech tak jsou to hráči, kteří mají charisma frontmana a hlad predátora po vítězství. A toho jsem zatím v našem mladém  týmu nenašel. Nejvíce se v prvním a druhém zápase přiblížil roli frontmana Radek Mach, bohužel post blokaře v řadě situací moderního volejbalu moc možností nedává, můžete sice sestřelit i jednoblokem několikanásobně soupeřova útočníka, ale pokud vzápětí nemáte přihráno těžko si zaútočíte a právě situace po příjmu za 3 nedávají možnost blokaři využít svůj útočný potenciál, stává se z něj hráč, který v nejlepším případě vykryje našeho útočníka nebo opět zablokuje soupeřův protiútok.Volejbalový zákon o klíčové roli nahrávače pro výkon družstva je neúprosný a zatím vystavuje naší dvojici Bartůněk, Janouch  zápornou odpověď na otázku, kdo je úspěšný „boss„ ?!? Ten, kdo dotáhne své družstvo k vítězství v těžkých zápasech a vymačká ze svých spoluhráčů maximální výkon! Porušování základních zásad volejbalu vede vždy k porážce v setu nebo v zápasu. A tuto zákonitost jsme porušili jak prvním setu proti Turecku tak ve druhém a třetím setu proti Rumunsku.  Za II. světové války měli stíhači britského letectva včetně našich pilotů vyvěšeny na předletové přípravě pokyny pro přežití ve vzdušných soubojích s německými esy Luftwaffe. Připomenu jen několik nejzajímavějších :

 1. Němec je vždycky ve slunci
 2. Nestřílej, dokud neuvidíš bělmo jeho očí !
 3. Nemysli na svou blondýnku
 4. Sundají-li tě nad nepřátelským územím, probij se !
 5. Upadneš-li přece jen do zajetí, mlč!

Nevím kolik stručných hesel potřebují naši  mladí hráči k dosažení dalšího vítězství nad soupeři v Evropské lize, napadá mne jich několik a tady jsou : (samozřejmě se jedná o fikci, viz fakt, že další turnaj EL bude hrát olympijský výběr, který neuspěl v Berlině!)

 1. Servis je první útok, ale ne hazard
 2. Hraj na 100% od prvního míče zápasu
 3. Neexistuje míč, který se nedá v poli vybrat
 4. Mysli vždy na blok
 5. Nemysli na svou blondýnku
 6. Nedělej nevynucené chyby
 7. Nepřemýšlej o předcházející chybě, hraje se další míč
 8. Nenech se sestřelit jednoblokem
 9. Na dvojblok si musíš poradit

Popřejme našim mladým hráčům, aby pochopiĺi, že i oni musí najít své frontmany a ctít zásady kultivované volejbalové války, jinak budou soupeři nemilosrdně sestřeleni z volejbalové oblohy nejen Evropské ligy 2012. Poděkování fantastickým fanouškům nejen v sobotním zápase s Tureckem, kdy Barevný minivolejbal pohltil svým totálním  nasazením naše hráče, pracovníky ČT i speakera  Honzu Žílu, bubeníky... Radimovi Mitiskovi za zvládnutí krizových situací BM na jablonecké Střelnici a jen škoda, že sobotní špíl proti Turecku neběžel "živě" na české veřejnoprávní televizi  místo ruské  hekající Marušky!

 

V Liberci v červnu 2007 a v červnu 2012            Luboš Bednář