Profil (ZH)

 • Published in Haník
 • Hits: 6492

Vážený čtenáři, prvotně jsem tuto stranu vymyslel sám. Dnes v tom jedu s dalšími, především s Ríšou Wiesnerem, ale taky s Alešem Novákem, který není přímo fandou webového psaní, ale když jde o činy, je vždy na správném místě. Ze struktury webu by mělo být vše jasné, ale aby ten můj profil nevyzněl jako přihláška na vysokou školu, přidávám něco osobního. Je to kosmeticky upravený úvod z knihy Volejbalové trůny a kanály. Od roku 2002, kdy vyšla, jsem na tomto postoji nic nezměnil: "Od mládí na sobě sleduji souboj dvou světů: ROMANTICKÉHO A REALISTICKÉHO. Ten romantický je hudba, literatura, starožitnosti, výtvarné umění, filosofie, psychologie… Ten realistický je sport. Obě polohy života jsou svým způsobem krásné, ale naprosto neslučitelné.

 

Brahmsův houslový koncert, Bachův Dobře temperovaný klavír tady podléhám a klaním se Bohu, jenž svěřil lidem dar, kterým dává poznat sama sebe: absolutní krásu a pravdu. Něco nejde dostat do slov, je tu jen pocit, ani psát o tom neumím. Když čtu Komenského Labyrint světa a ráj srdce, rozumím mu, protože svět od jeho doby duchovně nepokročil dál a člověk stejně jako v době Komenského nenašel na svět lepší recept, než nabízí „ráj srdce“. Vladimír Holan napsal verše „… nejzranitelnější místo srdce je zároveň nejhlubším místem duše, kde jako genius jste sám, ubohý Mozarte…“. Mám dojem, že bych to napsal stejně, kdybych to ovšem uměl. Nebojte se, vážený čtenáři, následující řádky budou především o tom druhém pólu, o tom „realistickém“, kde se pravda jako počítačová mluva redukuje na dvojkovou soustavu. Výhra je všechno – prohra nic. Logika světa je zde zredukována na dva pojmy. Svět má tolik barev a odstínů, ale ve vrcholovém sportu, do jehož zákulisí vás mimo jiné zvu, má jen barvy dvě. Během jedné vteřiny můžete být na trůně nebo v nejsmrdutějším kanále. V tomto světě se nepřipouští slůvko „ALE“. Žádná relativita, žádné „KDYBY“. Den co den skládáte účet. Kolikrát jsem měl chuť si říct, že svět sportu je krutý – není. Jen málokterý lidský obor vás tak donutí, každý týden analyzovat vlastní chyby. Výhry vás vedou k euforii a záhy vás prohra vrátí k přemýšlení formou bolesti. Ó, jak je ta bolest „výživná“. Nepamatuji ve své hráčské či trenérské kariéře na neúspěch, na němž bych se nepodepsal já sám. Buď svou povrchností, nedbalostí nebo pýchou, strachem či křečovitostí. Ani za množství práce se nemůžete schovat – i přehnaná pracovitost je někdy zásadní důvod neúspěchu. O tomto pragmatickém, zjednodušeném, ale logickém světě bude rovněž tento web. A jestliže prosvitnou na některých místech tóny té druhé poloviny mé duše, vzpomeňte prosím na tento úvod a vězte, že tady jsou záměrně, aby se Vám lépe četlo a aby nevznikl dojem, že pragmatický, vrcholový sport je mým jediným světem. Už dávno ne, na volejbalovém kempu mládeže je mi dnes už asi lépe (a nebo co třeba toto)

CV

Narozen 22. 1. 1957, původním povoláním středoškolský učitel českého jazyka a literatury a tělesné výchovy, v roce 1984 složil státní rigorózní zkoušku v oboru pedagogiky a získal titul PaedDr. Začínal jako učitel na základní škole v Nymburce, učil na matematickém gymnáziu v Brně (Jarošova). V současné době volejbalový trenér (reprezentace ČR), pořádá mezinárodní mládežnické volejbalové kempy, účastní se jako lektor přípravy volejbalových trenérů České republiky. Působí též jako vysokoškolský učitel na Fakultě tělesné kultury v Olomouci a spolukomentátor ČT přo volejbalových přenosech. Z hlediska webové strany zodpovídá za rubriky „Volejbalová teorie“, „Příbuzné obory“, „6x týdně“, spolupracuje na redakci webu.

Hráčská kariéra

 • 10 let extraliga ČSSR
 • Mistrovský titul 1990 (Zbrojovka Brno)
 • 200 startů za národní tým ČSFR
 • Kapitán poslední společné reprezentace Čechů a Slováků
 • Mistrovský titul v Rakousku 1992 (Donaukraft Wien)
 • Mistrovský titul na Slovensku 1993 (VKP Bratislava)

Trenérská kariéra

 • Trenér rakouských týmů (Union Enns, VTT Innsbruck)
 • Trenér rakouské reprezentace 1995 - 1999
 • Trenér VKP Bratislava (mistrovský titul 2004)
 • Trenér reprezentace ČR 2001-2002, 2006, 2007
 • Trenér roku ČR (2001), SR (2004)

Publikační činnost

Samostatné publikace
 • Haník, Z. (2002). Volejbalové trůny a kanály. Praha – Česká Lípa, Sport Bohemia a.s. ve spolupráci s nakladatelstvím END.
 • Haník, Z. & Lehnert, M. (2004). Volejbal 1: Herní dovednosti a kondice v tréninku mládeže. Praha: Český volejbalový svaz..
Odborné články
 • Lehnert, M., Stromšík, P. & Haník, Z. (2002). Stabilita nadhozu – klíč k úspěšnému smečovanému podání. Zpravodaj ČVS, 2001 (10), 17 – 18.
 • Haník, Z. & Matěj, J. (2004). Začátečnický volejbal. Športové hry, IX, 2, 3/2004. (Bratislava, SR)
 • Haník, Z. & Husár, I. (2005). Nový pohled na obsah herního děje a hodnocení herního výkonu ve volejbalu. Telesná výchova a šport, XV, 1/2005, 31 – 35. (Bratislava, SR)
 • Haník, Z. (2005). O mateřském volejbalovém jazyku. Zpravodaj ČVS 2005, č. 9, s. 15-18.
 • Haník, Z. (2007). MS 2006 ve volejbalu mužů dvojí optikou. Česká kinantropologie, 11, 1/07, s. 13 – 25.
Příspěvky v odborných sbornících
 • Haník, Z. & Vlach, J. (2006). Analýza herního děje jako východisko pro klasifikaci herních činností ve volejbalu. Hry 2006 – Výzkum a aplikace. Plzeň: Západočeská univerzita.