Obrana nebo útok …?

  • Published in Volejbal můj osud
  • Hits: 3933

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Svého času jsem vedl polemiku s volejbalovým dobrodruhem Zdeňkem Cikrdlem o tom, co je ve volejbalu důležitější: zda obrana nebo útok. On tvrdil, že volejbal se rozhoduje obranou a já kontroval, že se asi nedívá na statistiky a že moderní volejbal je útok. Pokud bychom se na věc podívali přísně odborně, tvrdíme vlastně oba nesmysl, jelikož se na tuto otázku ani nedá odpovědět. Představte si, že bychom chtěli naprosto exaktně odpovědět na to, zda v 2. světové válce rozhodla slabá obrana Němců či útočná síla spojenců. Ano, výsledek utkání je vždy výsledkem souboje mezi tvrdostí, bezchybovostí a překvapivostí útoku proti sveřeposti, odhodlanosti a rafinovanosti obrany. A platí to oboustranně. Vždy jedna strana zvítězí, protože její útok, byl silnější než obrana soupeře a naopak vlastní obrana byla silnější než útok soupeře. Někdy se vyskytnou určité zajímavosti či nepravidelnosti, ale v principu toto vysledujeme vždy. Přesto i nadále tvrdím, že se moderní mužský volejbal se rozhoduje v útoku. Tento výrok však musím postavit do náležitých souvislostí... (Foto: Verbov, nejlepší polař prvního dne turnaje na OH)

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Svého času jsem vedl polemiku s volejbalovým dobrodruhem Zdeňkem Cikrdlem o tom, co je ve volejbalu důležitější: zda obrana nebo útok. On tvrdil, že volejbal se rozhoduje obranou a já kontroval, že se asi nedívá na statistiky a že moderní volejbal je útok. Pokud bychom se na věc podívali přísně odborně, tvrdíme vlastně oba nesmysl, jelikož se na tuto otázku ani nedá odpovědět. Představte si, že bychom chtěli naprosto exaktně odpovědět na to, zda v 2. světové válce rozhodla slabá obrana Němců či útočná síla spojenců. Ano, výsledek utkání je vždy výsledkem souboje mezi tvrdostí, bezchybovostí a překvapivostí útoku proti sveřeposti, odhodlanosti a rafinovanosti obrany. A platí to oboustranně. Vždy jedna strana zvítězí, protože její útok, byl silnější než obrana soupeře a naopak vlastní obrana byla silnější než útok soupeře. Někdy se vyskytnou určité zajímavosti či nepravidelnosti, ale v principu toto vysledujeme vždy. Přesto i nadále tvrdím, že se moderní mužský volejbal se rozhoduje v útoku. Tento výrok však musím postavit do náležitých souvislostí.

Kromě bodů dosažených blokem a podáním a chybou v mezihře se ostatní body a těch je drtivá většina bodů získává útokem. Jestliže se tedy rozděluje mezi soupeře průměrně 45 bodů, na každé straně se získá po 3 bodech blokem po 2 bodech podáním po 5 bodech zkaženým podáním soupeře, což dělá dohromady 20 bodů. Nějaká chyb v mezihře … Je tedy nutno bodovat 25x v útoku. Čili i když sečteme všechny body nezískané útokem je jich slabá polovina. Dalo by se tedy říct, že bychom měli položit otázku takto: „Kterými činnostmi čelit nadvládě útoku“ a už jsme u strategie. Já jsem v roce 2001 na ME tvrdil: budeme se bránit podáním, tím že budeme likvidovat ofenzivu už při jejím zrodu s rizikem mnoha chyb a můj nástupce Pavel Řeřábek naopak ve Světové lize 2003 zvolnil servis, snížil chybovost a více zablokoval. Rozhodně však k oběma strategiím musíte přidat vlastní solidní útok. Kompenzovat slabý útok ostatními činnostmi je holý nesmysl. Dosáhnout na vrcholné mezinárodní úrovni body jinak než útokem je nesmírně obtížné, i když jsou to nakonec ty, které rozhodují zápasy. Nesmíme tedy zaměňovat situační jevy, kde body dosažené třeba podáním na hranici rizika či riskantním rozhodnutím blokaře, jsou „šlehačkou na dortu“, s obecnými principy volejbalu. Zde jsou čísla nemilosrdná. A tak nejúspěšnější smečaři budou opět rozhodovat, kdo bude radovat v naší anketě, v níž vám k hlasování v prvním kole, COŽ JE PODMÍNKOU ÚČASTI V DALŠÍM PRŮBĚHU ANKETY (pokud jste tak již neučinili) zbývají pouhé dva dny. Z důvodů, které zde právě uvedl, jsem žasl nad tím, co provedli blokující Rusové s jedním z nejlépe útočících družstev světa Srbskem. 17 bloků ve čtyřsetovém zápasu, to nepotřebuje komentář. Z toho důvodu jsem jako spolukomentátor ČT zakončil přenos výrokem: „obrana zvítězila nad útokem“. Mohl jsem ale také říci, že ruský útok si poradil se srbskou obranou lépe než, srbský útok s ruskou obranou. To by bylo samozřejmě přesnější. Přesto doufám, že si po tomto obsáhlém vysvětlení lépe rozumíme. Přidávám přehled neúspěšnějších blokařů prvního hracího dne. Druhý sloupec je průměr počtu bloků na set.

 

Hráč

Počet úspěšných bloků

 

Blok/set

KULESHOV Alexey (RUS)

6

1.50

HUBNER Stefan (GER)

4

1.33

ENDRES Gustavo (BRA)

4

1.33

AHMED Abdel Latif (EGY)

4

1.33

MASTRANGELO Luigi (ITA)

5

1.25

IVANOV Evgeni (BUL)  

4

1.00

LEE David (USA)

5

1.00

VERMIGLIO Valerio (ITA)

4

1.00

GODOY FILHO Gilberto (BRA)

3

1.00

MIKHAYLOV Maxim (RUS)

4

1.00

 

 

Jak na nás režie TV po zápasu Srbsko - Rusko tlačila, abychom hodnocení udělali velmi stručně, zapomněl jsem vyzvednout vynikající výkon ruského libera Verbova, který jen umocňuje můj výborný dojem z obranné hry Rusů. 17 zásahů v poli v jednom zápasu, to už jsme taky dlouho neviděl. Doplňuji tabulkou nejúspěšnějších hráčů v poli (rovněž po prvním hracím dnu).

 

Hráč

Počet úspěšných zásahů

Pole/set

VERBOV Alexey (RUS) 

17

4.25

SANTOS Sergio (BRA)

11

3.67

SALPAROV Teodor (BUL) 

13

3.25

REN Qi (CHN)

12

3.00

ZHEKOV Andrey (BUL)

11

2.75

IGNACZAK Krzysztof (POL)

8

2.67

MILJKOVIC Ivan (SRB)

10

2.50

CORSANO Mirko (ITA)

8

2.00

WLAZLY Mariusz (POL)

6

2.00

LAMBOURNE Richard (USA)

9

1.80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdeněk Cikrdle se na mě jistě nebude zlobit, že jsem ho nazval volejbalovým dobrodruhem. Vím, že mu to volejbalově vždycky dobře „pálilo“, měl jsem na mysli životní příběh … a posílám pozdrav do Svitav.

 

V Praze 12.8.2008         Zdeněk Haník