Obrana nebo útok …?

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 3933

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Svého času jsem vedl polemiku s volejbalovým dobrodruhem Zdeňkem Cikrdlem o tom, co je ve volejbalu důležitější: zda obrana nebo útok. On tvrdil, že volejbal se rozhoduje obranou a já kontroval, že se asi nedívá na statistiky a že moderní volejbal je útok. Pokud bychom se na věc podívali přísně odborně, tvrdíme vlastně oba nesmysl, jelikož se na tuto otázku ani nedá odpovědět. Představte si, že bychom chtěli naprosto exaktně odpovědět na to, zda v 2. světové válce rozhodla slabá obrana Němců či útočná síla spojenců. Ano, výsledek utkání je vždy výsledkem souboje mezi tvrdostí, bezchybovostí a překvapivostí útoku proti sveřeposti, odhodlanosti a rafinovanosti obrany. A platí to oboustranně. Vždy jedna strana zvítězí, protože její útok, byl silnější než obrana soupeře a naopak vlastní obrana byla silnější než útok soupeře. Někdy se vyskytnou určité zajímavosti či nepravidelnosti, ale v principu toto vysledujeme vždy. Přesto i nadále tvrdím, že se moderní mužský volejbal se rozhoduje v útoku. Tento výrok však musím postavit do náležitých souvislostí... (Foto: Verbov, nejlepší polař prvního dne turnaje na OH)

Z deníku reprezentačního trenéra - dopis č. 5: Jěště kousek...

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 4356

Uf, uf … tak máme za sebou velmi těžký moment. V deníku Sport se objevil před zápasem s Venezuelou titulek: „Češi se blíží krachu“. Vystihuje to postoj, který je bohužel pro Česko typický. Jdeme hrát rozhodující zápas na MS a jen proto, že jsme prohráli s USA jsme podle deníku Sport, před krachem“. Kdyby se tak napsalo: „Český tým krok před postupem

Z deníku reprezentačního trenéra - dopis č.4: Po třech dnech

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 4116

Jde do tuhého …

Utrpěli jsme dvě porážky: jednu jasnou od Italů, kde jsme se znovu dověděli, kde je družstvo z absolutní světové špičky v týmové taktice a v individuálním řemesle ve srovnání s námi. Druhou od Američanů, ta samozřejmě bolí, jelikož jsme se domnívali, že bychom mohli vyhrát.

Diagnostika herního výkonu - část 3.

  • Herní systémy
  • Zobrazeno: 3364

Prostředky diagnostiky herního výkonu

Každý z trenérů již určitě ve své praxi sám vyzkoušel nějakou formu zaznamenávání a vyhodnocování herního výkonu.